University of Atlantia

Course Catalog

University Session #99 - June 16, 2018 - Barony of Black Diamond

Registration is now closed for this session. You may sign up for classes at the University Event in person.

View Class Schedule - Grid View

Filter by Class Category

Filter by Track

  # Title Instructor(s) Room Fee Attendees Length Time  
 
Sunday1
Equestrian Ground Crew 101 Part 1 & 2 (Sunday 9 AM-10 AM)
Rhys Terfan Greydragon Sunday 2/∞ 1 hr 12:01 AM - 12:02 AM
 
Sunday5
Horse Stretches (Sunday 9 AM-10 AM)
Mór ingen uí Dochartaich Sunday 3/∞ 1 hr 12:02 AM - 12:03 AM
 
Sunday2
Equestrian Marshal 101 (Sunday 9 AM-10 AM)
Zarra de la Vega Sunday 3/∞ 1 hr 12:04 AM - 12:05 AM
 
Sunday3
Proper equitation while riding and why it is important with our games (Sunday 10 AM-12:30 PM)
Zarra de la Vega Sunday 19/∞ 2 hrs 12:05 AM - 12:06 AM
 
Sunday4
Drills (Sunday 1:30 PM-3:30 PM)
Zarra de la Vega Sunday 11/∞ 2 hrs 12:07 AM - 12:08 AM
 
101
Underside Couching - the under taught part of Opus Anglicanum
Janina Krakowska 101 $5.00 FULL 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
103
Basics of Calligraphy (Pages Academy)
Daniela Schwartzhaupt 103 $2.00 2/6 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
104
Beginning kumihimo (Children)
Angustias McKeown 104 3/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
105
Monsters of the Middle Ages 1: Beowulf and Beyond
Gwenhwyfar Weale 105 9/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
106
Virtual Glassblowing 101
Genevieve Dampier de la Marche 106 8/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
110
Retainer 101
Laura Graley de la Moore 112 4/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
111
Take Your Heraldry And Stick It...
Hagar the Black 113 13/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
112
SCA 101
Emma West 114 8/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
114
How to support the Arts
   (Resubmit Class for Next University Session)
Marion le Red
Ysabeau ferch Gwalchaved
402 7/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
116
SCA Geography
Manus MacDay 404 2/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
117
An Introduction to Hand sewing
Francesca di Corso 405 6/10 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
119
Intermediate dances (Stefan of Cambion)
   (Resubmit Class for Next University Session)
Evelyn Merry Met
Stefan of Cambion
Gym A 8/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
121
Introductory English Country Dance
Kathryne Larke of Blackwater Commons 6/∞ 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
107
Target Archery Marshal Warrant Class
Sara Sinclair Napier 107 4/∞ 2 hrs 10:00 AM - 12:00 PM
 
108
Exchequer 101 Exchequers Forms and Functions
Alana Urquhart 108 4/∞ 2 hrs 10:00 AM - 12:00 PM
 
109
MOLs & Technology
Sara van Eerde 111 4/∞ 2 hrs 10:00 AM - 12:00 PM
 
118
C&T Swordplay From the Ground Up
Aeron Harper Courtyard 8/∞ 2 hrs 10:00 AM - 12:00 PM
 
120
Introduction to Writing Old Norse Poetry
Deirdre O'Bardon Gym B 5/∞ 2 hrs 10:00 AM - 12:00 PM
 
201
Honeycomb Smocking
Laura Graley de la Moore 101 FULL 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
203
The Story Tree (Pages Academy)
Scholastica Joycors 103 0/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
204
Beginning knitting (Children)
Angustias McKeown 104 2/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
206
Magic Bag
Clothilde de Sauverne 106 5/20 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
210
Autocrat 101
Bessenyei Rozsa 112 10/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
211
Finding Your Combat Identity
Dante di Pietro 113 8/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
212
Getting More Involved at Events & with Your Local Group
Margaret Lad 114 4/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
213
Black Hours - Theory and History
Faílenn Chu ingen uí Fháeláin 401 9/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
214
Behind the Veil- understanding what happens at arts and sciences competitions.
Mariss Ghijs 402 20/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
216
Roses 101: Roses Then and Now
Manus MacDay 404 7/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
217
Determining Fiber Content with Fire, Water and Oil
Miriam Esther bat Issachar 405 10/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
221
Choreography & Composition by Committee
   (Resubmit Class for Next University Session)
Dan of the Red Mountain
Nicolosa de Isenfir
Commons 11/∞ 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
301
Gigliuccio (peahole) hemstitch
Grace Gambel 101 $3.00 FULL 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
304
Intro to Blackwork (Children)
Juliana da Mestre 104 4/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
307
Introduction to Arrow Building: The Materials
Mungo Napier 107 12/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
309
Chatelaine 101 & Demo Discussions
Emma West 111 6/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
310
Effectively Promoting Your Event
   (Resubmit Class for Next University Session)
Adriana la Bretonne
Bessenyei Rozsa
112 4/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
312
Armoured Marshal 101
Caitilin Inghean Fheichin 114 7/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
314
A Mock judging of real A&S entries using the Atlantian forms and guides.
Ysabeau ferch Gwalchaved 402 FULL 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
316
Roses 102: Growing Period Roses
Manus MacDay 404 7/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
317
Recreating Renaissance Reds: Dyeing red in the Renaissance
Drea di' Pellegrini 405 16/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
319
A Sphere Can Be Thought of As a Very Round Wedge
Dante di Pietro Gym A 7/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
320
The Quest for Story
Scholastica Joycors Gym B 9/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
321
Introductory Italian Dance
   (Resubmit Class for Next University Session)
Catalina D'Isenfir
Valentin Morgan
Commons 21/∞ 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
308
Exchequer 201 Exchequer's Quarterly Reports
Alana Urquhart 108 4/∞ 2 hrs 1:30 PM - 3:30 PM
 
311
Award Recommendations
Tannis of Tir-y-Don 113 3/∞ 2 hrs 1:30 PM - 3:30 PM
 
313
Make & Take a Fabric Painted Pouch
Margaret Lad 401 $5.00 6/10 2 hrs 1:30 PM - 3:30 PM
 
315
Thrown Weapons Marshal
Nuala ingen Magnusa 106 5/∞ 2 hrs 1:30 PM - 3:30 PM
 
305
Spoken Latin for SCAdians
Dumnona 105 5/∞ 3 hrs 1:30 PM - 4:30 PM
 
403
Make a Bracelet
   (Resubmit Class for Next University Session)
Katarzyna Witkowska
Rowan Berran McDowell
103 $3.00 1/20 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
404
Basic Heraldry (Children)
Brandon D'Arindel 104 0/∞ 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
409
Chatelaine 102 & Demo Discussion continue
Emma West 111 4/∞ 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
414
Getting over the fear of Entering or Judging A&S competitions
Francesca di Corso 402 11/25 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
415
Beginning Woodworking Tools
Gerlach Wiesengrund 403 13/∞ 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
416
Cryptography: constructing ciphers using period methods
Melchior zum grauen Wolf 404 FULL 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
417
Making and using Bara Measuring Tapes
Pietro Trevisan 405 $2.00 10/25 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
419
Goal Setting - Setting Yourself up with a Winning Mindset
Caitilin Inghean Fheichin Gym A 12/∞ 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
420
Improvisation Skills for SCA Life
Sophia Orange Gym B 9/∞ 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
421
Beyond the Basics of 15th century Italian Dance
Helena Hrolfsdottir Commons 10/∞ 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
401
Advanced Elizabethan Polychrome Embroidery
Ester Pickering 101 $10.00 FULL 2 hrs 2:30 PM - 4:30 PM
 
410
How to make your a SCA function more accessible friendly
Gabrell Fairecloughe 112 0/∞ 2 hrs 2:30 PM - 4:30 PM
 
503
Robin Hood Hat
Rowan Berran McDowell 103 4/20 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
506
Material Culture in Early Medieval Ireland
Sadb ingen Chonchobair 106 23/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
507
Field Marshal 201
Geoffrey Clwyd 107 9/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
508 Alana Urquhart 108 3/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
511
What is a Royal Secretary?
Tannis of Tir-y-Don 113 6/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
512
A Newcomers Guide to Regalia
Emma West 114 4/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
513
Celtic Knotwork
   (Resubmit Class for Next University Session)
Evelyn Merry Met
Stefan of Cambion
401 15/20 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
514
MOAS Roundtable: Feedback on judging and competitions
   (Resubmit Class for Next University Session)
Marion le Red
Ysabeau ferch Gwalchaved
402 4/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
516
Tying the Birka Knots
Dolce dei Bracchi 404 8/10 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
517
Planning a Big Hand Sewing Project
Maria Chiara Datini 405 4/8 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
519
Train to be Better than Your Heroes
Caitilin Inghean Fheichin Gym A 7/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
520
Commedia Workshop 201
   (Resubmit Class for Next University Session)
Manus MacDay
Sophia Orange
Gym B 4/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
521
Intermediate English Country Dance
Randall Clark Commons 13/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
522
Pennsic Pile Practice
   (Resubmit Class for Next University Session)
Azza al-Shiraziyya
Dan of the Red Mountain
Chapel 3/∞ 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
509
MOL 101 and Tournaments
Damiana Morena 111 4/∞ 2 hrs 3:30 PM - 5:30 PM
 
601
Basic Applique
Hildegard Bergerin 101 FULL 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
603
Fun with Herbs
Katarzyna Witkowska 103 5/15 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
605
Bloodied Banners
Bessenyei Rozsa 105 15/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
606
Furniture Styles Basic
Stefan of Cambion 106 3/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
607
Rapier Marshal 101
Geoffrey Clwyd 107 6/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
611
Don’t Make Us Turn This Reign Around
   (Resubmit Class for Next University Session)
Rosalind Delamere
Tannis of Tir-y-Don
113 10/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
612
Courtesy and Etiquette in the Modern Middle Age
Emma West 114 10/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
613
Introduction to Tablut
Æsa Kottr 401 FULL 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
614
Tackling the Persona Pentathlon
Ester Pickering 402 8/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
615
Tool Sharpening
Gerlach Wiesengrund 403 11/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
620
Organizing Performing Arts in the SCA
Sophia Orange Gym B 5/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
621
Dance like the Valois: Improvised Dances for the music of the French Renaissance Guitar
   (Resubmit Class for Next University Session)
Johann von Solothurn
Wenllyan Goch
Commons 7/∞ 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
123
After-hours Rose Garden Field Trip
Manus MacDay Field Trip 7/∞ 1 hr 5:30 PM - 6:30 PM

Other Session Catalogs