University of Atlantia

Course Catalog

University Session #78 - March 5, 2011 - Canton of Caer Gelynniog

Registration is now closed for this session. You may sign up for classes at the University Event in person.

View Class Schedule - Grid View

Filter by Class Category

Filter by Track

  # Title Instructor(s) Room Fee Attendees Length Time  
 
102
Rapier Marshal 101
Llwyd Aldrydd 821 9/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
103
Food and Cooking in the Viking Age
Aelfwynn Gyrthesdohtor 804 27/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
104
Fundamentals of Capoferro's Gran Simulacro: Session 1
   (Resubmit Class for Next University Session)
Áedán Aylwyn
Dante di Pietro
Ella de Lille
918-Gym 16/20 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
105
Introduction to Storytelling
Bertran de Saint-Jean 815 5/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
106
Introduction to Medieval Counted Thread Embroidery
Sophia Greifenclau 810 $5.00 FULL 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
107
Introduction to Dancing
Alexandra Scott de Northumberland 103-auxgym 6/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
108
How to Start a Herald’s Office From scratch
Rosanella Vespucci 819 4/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
109
Recreating the Manesse Codex for SCA Use
Rhonwen verch Tuder 807 $1.00 8/20 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
110
Target Archery 101
Godai Katsunaga 812 10/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
111
Court Jester in History
   (Resubmit Class for Next University Session)
Sebastiana Gerynot Fanelli 811 7/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
112
Introduction to Natural Philosophy in the Middle Ages
William Scolari 813 11/15 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
113
Making a Pilgrim's Bag
Cairistiona de Coueran 814 11/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
115
Decoding the Mysteries of Documentation
Bell Phoebe de Givet 823 21/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
116
Youth- Court Etiquette
Cecily Bennett 816 9/30 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
117
From page to play. Working from the fight manuals part 1
Edward de Clare 818 5/20 1 hr 10:00 AM - 11:00 AM
 
101
Block Printing 101
Caemfind ingen Chobthaig 904 $3.00 5/6 2 hrs 10:00 AM - 12:00 PM
 
114
Target Archery Marshal
Mungo Napier 808 13/30 2 hrs 10:00 AM - 12:00 PM
 
202
Cut and Thrust Marshal
Llwyd Aldrydd 821 7/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
203
Mustards Made Easy
Lisette la Rouxe 804 19/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
204
Fundamentals of Capoferro's Gran Simulacro: Session 2
   (Resubmit Class for Next University Session)
Áedán Aylwyn
Dante di Pietro
Ella de Lille
918-Gym 19/20 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
205
Characterization in Oral Performance
Palfi Jozsa 815 4/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
206
Historic English Cross Stitch
Larissa Mikhailovna 810 17/20 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
207
Introductory Italian Dance
Stefan of Cambion 103-auxgym 12/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
208
The Heraldic Regions of Europe
Sovány Barcsi János 819 9/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
209
Acoustics and Voice Heraldry: Making the Most of What You Have to Work With
Evan da Collaureo 807 8/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
210
Youth Archery
Katarzyna Witkowska 812 7/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
211
Tyll Eulenspiegel, Medieval Prankster, Stories for children and adults.
Njall Thorvaldson 811 14/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
212
Topics in Natural Philosophy: Cosmology
William Scolari 813 9/15 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
213
Viking Clothing- basic layers for a Viking woman
Gianetta Veronese 814 27/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
215 Joscelin d'Outremer 823 14/30 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
216
Youth- Kumihimo
Elwynne Liers 816 13/20 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
217
From page to play. Working from the fight manuals part 2
   (Resubmit Class for Next University Session)
Edward de Clare
Michael Wymarc
818 3/20 1 hr 11:00 AM - 12:00 PM
 
303
Sweet History of Tea
Kenwrec FitzRaymund 804 $2.00 19/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
304
Fundamentals of Capoferro's Gran Simulacro: Session 3
   (Resubmit Class for Next University Session)
Áedán Aylwyn
Dante di Pietro
Ella de Lille
918-Gym 15/20 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
305
Episodic Storytelling
Bertran de Saint-Jean 815 4/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
307
Youth Dancing-- Left Foot Forward
Alexandra Scott de Northumberland 103-auxgym 8/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
308
So You Want an Italian Name!
Rosanella Vespucci 819 8/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
309
The Evolution of Blackletter in Germany
Livia Zanna 807 $1.00 9/20 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
310
Arrow Making 101
Janyn Fletcher of Lancastreschire 812 29/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
311
Period Games from History
   (Resubmit Class for Next University Session)
Sebastiana Gerynot Fanelli 811 FULL 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
312
Early Medieval Glass Vessels
Leofwynne le Glasyer 813 12/20 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
313
Viking Headcoverings
Inga Fostra inn Danska 814 20/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
314
Evolution of Women's Garb: 1390-1440
Guenièvre de Monmarché 808 20/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
315 Joscelin d'Outremer 823 20/30 1 hr 1:30 PM - 2:30 PM
 
301
Youth- Simple Children's Toys
Kaleeb al-Akhdar 904 $5.00 0/8 2 hrs 1:30 PM - 3:30 PM
 
302
Combat and gender issues for men and women fighters
   (Resubmit Class for Next University Session)
Ceridwen ferch Owain
Rhonwen verch Tuder
821 5/30 2 hrs 1:30 PM - 3:30 PM
 
306
Pearl Embroidery
Jeanmaire Ilaria Beatrice du Domremy 810 $2.00 FULL 2 hrs 1:30 PM - 3:30 PM
 
403
Belly Timber
William Barfoot 804 13/20 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
404
Fundamentals of Capoferro's Gran Simulacro: Session 4
   (Resubmit Class for Next University Session)
Áedán Aylwyn
Dante di Pietro
Ella de Lille
918-Gym 14/20 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
405
Purposeful Movement in Performance
Palfi Jozsa 815 6/30 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
407
The Inns of Court and their dances
Stefan of Cambion 103-auxgym 15/30 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
408
Heraldry for Kids taught by a Kid!
Katheryne Gawenis dochter 819 12/30 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
409
Vinework 101
Livia Zanna 807 $1.00 18/20 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
410
History of the Longbow
Katarzyna Witkowska 812 21/30 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
412
Standing On The Sea of Glass --Late Medieval Glass Vessels
Leofwynne le Glasyer 813 13/20 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
414
An Overview of German Women's Headgear found in the Manesse Codex, 1300-1350
Amie Sparrow 808 16/30 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
415
Conquering the A&S Competition
Bell Phoebe de Givet 823 26/30 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
416
Youth Rapier Marshal
Catalina dell'Acqua 816 6/30 1 hr 2:30 PM - 3:30 PM
 
411
History of the Tournament
   (Resubmit Class for Next University Session)
Bryce de Byram
Theodora Delamore
811 11/30 2 hrs 2:30 PM - 4:30 PM
 
413
Basic Viking Wire Weaving
Magda z Stalburg 814 11/15 2 hrs 2:30 PM - 4:30 PM
 
419 Christopher MacConing 809 1/∞ 2 hrs 2:30 PM - 4:30 PM
 
418
Open Torch Time
Adelicia of Cumbria 809 2/5 2 hrs 2:30 PM - 5:00 PM
 
502
Chirurgeon Orientation
Blitha of Wolfhou 821 10/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
504
Fundamentals of Capoferro's Gran Simulacro: Session 5
   (Resubmit Class for Next University Session)
Áedán Aylwyn
Dante di Pietro
Ella de Lille
918-Gym 14/20 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
505
Story Construction (and Deconstruction)
Bertran de Saint-Jean 815 5/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
506
Persian Gardens
Cairistiona de Coueran 810 15/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
507
Communicating with Musicians Before/During a Dance Event
Alexandra Scott de Northumberland 103-auxgym 7/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
508
German Armorial Style from Siebmacher
Evan da Collaureo 819 6/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
509
Introduction to Period Pigments
Segehart Leutmericz 807 $2.00 FULL 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
510
Japanese Archery
Godai Katsunaga 812 27/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
512
Survey of the University System in Medieval University
William Scolari 813 14/15 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
514
She's Got the (Hispano-Flemish) Look
Beatriz Aluares de la Oya 808 14/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
515
Event Accessibility Round Table
Niese Keppel 823 1/30 1 hr 3:30 PM - 4:30 PM
 
501
Enameling: Medieval Glass on Metal
Mariana Francisco 904 9/20 2 hrs 3:30 PM - 5:30 PM
 
503
Youth- Making and Serving a Queen's Tea
   (Resubmit Class for Next University Session)
Brianna O Duinn
Murienne l'aloiere
804 8/10 2 hrs 3:30 PM - 5:30 PM
 
516
The Astrolabe in Theory and Practice
Richard Wymarc 816 $3.00 6/10 2 hrs 3:30 PM - 5:30 PM
 
517
Principles of the Zornhau (Wrath Strike)
   (Resubmit Class for Next University Session)
Edward de Clare
Michael Wymarc
818 3/10 2 hrs 3:30 PM - 5:30 PM
 
602
MOL 101
Ceridwen ferch Owain 821 21/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
604
Fundamentals of Capoferro's Gran Simulacro: Session 6
   (Resubmit Class for Next University Session)
Áedán Aylwyn
Dante di Pietro
Ella de Lille
918-Gym 14/20 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
605
Bardic Circle
Bertran de Saint-Jean 815 10/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
606
Beyond the Spiral: Flat Braids on the Kumihimo Disk
Aelfwynn Gyrthesdohtor 810 FULL 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
607
Advanced English Country Dance
Stefan of Cambion 103-auxgym 5/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
608
Historical Heraldic Display
Kendrick del Grenewode 819 6/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
609
Hands on Gilding
   (Resubmit Class for Next University Session)
Gwerfyl verch Aneirin
Merwenna of Rannowe
807 $4.00 16/20 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
610
How to run an Archery Event
Katarzyna Witkowska 812 10/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
611
Your First SCA War
Patricia of Trakai 811 7/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
612
Introduction to Atlantian Herbal Guild
Meadhbh the Handy 813 20/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
613
The Birka Knots and Stag and How You Can Make These Nifty Items.
Dolce dei Bracchi 814 20/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
614
Dressed to Plunder
William Barfoot 808 4/30 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM
 
615
Medieval Experience for your Modern Resume
Niese Keppel 823 3/20 1 hr 4:30 PM - 5:30 PM

Other Session Catalogs